NE ARAMIŞTINIZ?

Tekstilin Başkenti Bursa, Uluslararasi Arenada Rekabetini Güçlendiriyor
BTSO öncülüğünde yürütülen Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) Projesi sayesinde Bursa’nın tekstili, uluslararası arenada gücünü artırıyor.
BTSO öncülüğünde yürütülen Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) Projesi sayesinde Bursa’nın tekstili, uluslararası arenada gücünü artırıyor. Proje kapsamında Fas ve Amerika’daki fuarlara stantlı katılım sağlayacak olan Bursalı firmalar yeni pazarlara kapı açmayı hedefliyor. 

Hayata geçirdiği 10 ayrı Ur-Ge projesi ile Türkiye’deki oda ve borsalar arasında en fazla projeyi yürütücüsü konumundaki BTSO, sektörlerin uluslararası rekabette daha fazla söz sahibi olması için gerçekleştirdiği çalışmalarını sürdürüyor. Proje ile 2016 yılında uluslararası birçok fuara katılım sağlayan Bursalı firmalar, BTSO öncülüğünde düzenlenen alım heyeti organizasyonları ile de kente gelen yabancı alıcılarla doğrudan iş bağlantısı kurma fırsatı yakaladı. Firmaların ihracat kapasitesini artıracak birbirinden önemli çalışmaların yürütüldüğü Ur-Ge projeleri kapsamında firmalar, 2017 yılı yol haritalarını da belirlemeye başladı.

“FİRMALARIMIZ ABD İLE TİCARETE BAŞLADI”

‘Bursa Tekstil Sektörünün Uluslararası Rekabet Gücünün Geliştirilmesi’ Ur-Ge Projesi istişare toplantısı BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Meclis Üyesi Rıdvan İmamoğlu ve kumaş üretimi sektöründe faaliyet gösteren Ur-Ge projesi üyesi firmaların katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İsmail Kuş, Ekonomi Bakanlığı’nın sağladığı desteklerin, sektörler için büyük önem taşıdığını ifade etti. 2016 yılında özellikle bebe-çocuk konfeksiyonu ve tekstil sektörlerinde yurt dışı fuarları ve alım heyeti organizasyonları düzenlediklerini hatırlatan İsmail Kuş, “Bebe çocuk sektörümüzde daha önce ABD ile ticaret yapan bir firmamız yoktu. Ancak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin ardından artık firmalarımız ABD pazarında ticaret yapmaya başladı” dedi.

“FAS, SEKTÖR İÇİN FIRSATLARLA DOLU”

Ur-Ge projesi kapsamında 24-27 Şubat tarihleri arasında Fas’ın Casablanca kentinde düzenlenecek tekstil fuarına katılım sağlayacaklarını anlatan İsmail Kuş, “Fas, sektörümüz için önemli fırsatlar barındırıyor. Gerçekleştireceğimiz etkinlikte Fas’ta yer alan tekstil bölgesinde de incelemelerde bulunacağız. Fuar kapsamında firmalarımıza özel olarak tasarlanan stantlarda ürünlerini sergileme imkanı sunulacak. Bu çalışmalarımız sayesinde firmalarımızın bu bölgede daha fazla söz sahibi olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

YABANCI ALICILAR BURSA’YA GELECEK

Mayıs ayında kumaş üreticilerine yönelik alım heyeti organizasyonu düzenlemeyi planladıklarını söyleyen İsmail Kuş, “Yabancı alım heyetlerini üyelerimizle buluşturacağız. Alım heyeti organizasyonunun ayrıca ülkemiz hakkında yurt dışında oluşturulmak istenen olumsuz algının da önüne geçilmesi adına önemli bir faaliyet olduğuna inanıyorum” dedi.  Temmuz ayında ise Amerika’nın New York kentinde düzenlenecek olan Texworld Fuarı’na stantlı katılım sağlayacaklarını ifade eden İsmail Kuş, proje kapsamında gerçekleştirilecek diğer çalışmaların da yine üye firmaların görüşü alınarak belirleneceğini söyledi.
  • BURTEX Bursa Tekstil Kümesi
  • BURTEX Bursa Tekstil Kümesi
  • BURTEX Bursa Tekstil Kümesi
Tekstilin Başkenti Bursa, Uluslararasi Arenada Rekabetini Güçlendiriyor
Tekstilin Başkenti Bursa, Uluslararasi Arenada Rekabetini Güçlendiriyor
Tekstilin Başkenti Bursa, Uluslararasi Arenada Rekabetini Güçlendiriyor